OEA Awards Sponsored By

 

Facebook

Thursday
Dec152011

Nominees Announced for 2012 Omaha Entertainment and Arts Award Show

 

For Immediate Release                          Contact:   Jasmine Maharisi  jmaharisi@gmail.com 402.609.9843                                                                

 

OMAHA, Neb – Nearly 200 artists, performers and musicians are among the nominees for the 2012 Omaha Entertainment and Arts Awards, to be held Feb. 12, 2012 at the Hilton in North Downtown Omaha. The annual red carpet event honors supreme talent from the world of performing arts, visual arts and music.

 

This year’s list was compiled from hundreds of public nominations submitted online during the open ballot session at oea-awards.com. Hancock & Dana, one of Omaha’s largest locally-owned accounting firms, tallied the top five nominations in each category.

 

A few names, such as visual artist Tim Guthrie, appear more than once on the nominee list. This year, Guthrie was nominated three times, and is a hopeful in the Best Visual Artist, Best 2-D Visual Artist and Best New Media Visual Artist categories.

 

This is crazy, I've never had so many nominations,” Guthrie said. “I don't know what to say. I'm flabbergasted. Embarrassed, but honored.”

 

 

Visual Arts

Best Visual Artist

Joe Broghammer

Tim Guthrie

Bill Hoover

Jun Kaneko

Vera Mercer

 

Best Emerging Visual Artist

Leslie Diuguid

Victoria Hoyt

Kim Reid Kuhn

Bill Sitzmann   

Christina Renfer Vogel

Ying Zhu


Best 2D Visual Artist

Joe Broghammer

Tim Guthrie

Bill Hoover

Vera Mercer

Christina Narwicz

Kristin Pluhacek

 

Best 3D Visual Artist

Justin Beller

Jamie Burmeister 

Jun Kaneko

Robert Miller

Larry Sosso

Iggy Sumnik


Best New Media Visual Artist

Jamie Burmeister

Tim Guthrie

Susan Knight

Alex Myers

Kjell Peterson

Ying Zhu

 

Best Group Visual Art Show

 “Body As Text” –RNG Gallery

“Extraordinary Rendition” –bemisUNDERGROUND

“Bienvenidos/Welcome” – Cathedral Cultural Center Sunderland Gallery

“Les Femmes Folles” – RNG Gallery

“Reunion: Old Friends–New Work” – Hot Shops Art Center

“Science Fair” – Urban Storage


Best Solo Visual Art Show

Bill Hoover: “Paintings from the Vision Inhabited House,” Stone House Art Gallery

Jun Kaneko: “Outside Kaneko,” Lauritzen Gardens

Vera Mercer: “Still Lifes,” Bemis Center for Contemporary Arts

Christina Narwicz: “Fluid,” Anderson O'Brien Gallery

Kristin Pluhacek: “Weeds/Pods/Seeds & Landscapes,” Lauritzen Gardens

Iggy Sumnik: “On and Off the Wall,” The New BLK Gallery

 

Performing Arts

Best Show

Musical

"Guys and Dolls," Omaha Community Playhouse

"The King and I," Ralston Community Theatre

"Rooms: A Rock Romance," The Candy Project

"Smokey Joe’s Cafe," Children’s Respite Care Center

"The Sound of Music," Rose Theater

"The 25th Annual Putnam County Spelling Bee," Omaha Community Playhouse

 

Drama

"Dark Play, or Stories for Boys," University of Nebraska at Omaha

"Jacob Marley’s Christmas Carol," Blue Barn Theatre

"Three Tall Women," Blue Barn Theatre

"Tuesdays With Morrie," Omaha Community Playhouse

"The Year of Magical Thinking," Circle Theater


 

Comedy

"Becky’s New Car," Omaha Community Playhouse

"Distant Music," Brigit St. Brigit Theatre

"Noises Off," University of Nebraska at Omaha

"Steel Magnolias," Omaha Community Playhouse

"A Thousand Clowns," Omaha Community Playhouse

 

Direction


Comedy or Drama

Carl Beck, "Tuesdays With Morrie," Omaha Community Playhouse

Amy Lane, "Becky’s New Car," Omaha Community Playhouse

Amy Lane, "Dark Play, or Stories for Boys," University of Nebraska at Omaha

Kevin Lawler, "Jacob Marley’s Christmas Carol," Blue Barn Theatre

Susan Clement-Toberer, "Three Tall Women," Blue Barn Theatre

 

Stage Direction, Musical

Carl Beck, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee," Omaha Community Playhouse

Gordon Cantiello, "Smokey Joe’s Cafe," Children’s Respite Care Center

Susan Baer Collins, "Guys and Dolls," Omaha Community Playhouse

Jennifer Holcombe, "The Sound of Music," Rose Theater

Todd Uhrmacher, "The King and I," Ralston Community Theater

 

Music Direction, Musical

Jim Boggess, "Guys and Dolls," Omaha Community Playhouse

Jim Boggess, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee," Omaha Community Playhouse

Mark Kurtz, "Smokey Joe’s Cafe," Children’s Respite Care Center

Zach Peterson, "Rooms: A Rock Romance," The Candy Project

Kevin Smith, "The Sound of Music," Rose Theater

 

Choreography

Sue Gillespie Booton, "The Sound of Music," Rose Theater

Debbie Massey, "The Music Man," Papillion-La Vista Community Theatre

Roxanne Nielsen, "Guys and Dolls," Omaha Community Playhouse

Roxanne Nielsen, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee," Omaha Community Playhouse

Patrick Roddy, "Smokey Joe’s Cafe," Children’s Respite Care Center


Acting – Musicals

Actress

Angela Jenson-Frey, "Guys and Dolls," Omaha Community Playhouse

Shiloh Jones, "The Music Man," Papillion-La Vista Community Theatre

Kirstin Kluver, "Guys and Dolls," Omaha Community Playhouse

Ruth Rath, "Mame," Bellevue Little Theatre

Jodi Vacarro, "The Sound of Music," Rose Theater

 

Actor

Steve Krambeck, "Dirty Rotten Scoundrels," Bellevue Little Theatre

Ryan Pivonka, "The King and I," Ralston Community Theatre

Seth Shirley, "Guys and Dolls," Omaha Community Playhouse

Mark Thornburg, "Dirty Rotten Scoundrels," Bellevue Little Theatre

Dan Tracy, "Floyd Collins," Creighton University

Kirk Vaughn-Robinson, "The Sound of Music," Rose Theater


Supporting Actress

Mary Carrick, "The Sound of Music," Rose Theater

Megan McGuire, "Guys and Dolls," Omaha Community Playhouse

Jennifer Tritz, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee," Omaha Community Playhouse

Kathy Tyree, "Smokey Joe’s Cafe," Children’s Respite Care Center

Tiffany White-Welchen, "Smokey Joe’s Cafe," Children’s Respite Care Center

 

Supporting Actor

Gary Bosanek, "Guys and Dolls," Omaha Community Playhouse

Dan Chevalier, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee," Omaha Community Playhouse

Noel Larrieu, "Guys and Dolls," Omaha Community Playhouse

Eric Micks, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee," Omaha Community Playhouse

D.J. Tyree, "Smokey Joe’s Cafe," Children’s Respite Care Center


Acting– Comedy or Drama

Actor

Bill Grennan, "Dark Play, or Stories for Boys," UNO

Nils Haaland, "Jacob Marley’s Christmas Carol," Blue Barn Theatre

Bill Hutson, "Tuesdays With Morrie," Omaha Community Playhouse

Scott Kurz, "Distant Music," Brigit St. Brigit Theatre

Jonathan Purcell, "Someone to Watch Over Me," F-Troupe Collaborative

Actress

Audrey Fisher, "The Philadelphia Story," Bellevue Little Theatre

Kim Jubenville, "Becky’s New Car," Omaha Community Playhouse

Sarah Liken, "Euridyce," UNO

Ruth Rath, "Three Tall Women," Blue Barn Theatre

Barb Ross, "The Year of Magical Thinking," Circle Theatre


Supporting Actor

Brendan J.D. Reilly, "Dark Play, or Stories for Boys," University of Nebraska at Omaha

Steve Hartman, "Dark Play, or Stories for Boys," University of Nebraska at Omaha

Chris Shonka, "Tuesdays With Morrie," Omaha Community Playhouse

Scott Working, "Jacob Marley’s Christmas Carol," Blue Barn Theatre

Brian Zealand, "Shopping and F*cking," Lilyhorn/Martin Productions

 

Supporting Actress

Sonia Keffer, "Three Tall Women," Blue Barn Theatre

Kirstin Kluver, "Three Tall Women," Blue Barn Theatre

Laura Leininger, "Distant Music," Brigit St. Brigit Theatre

Patricia Lilyhorn, "A Thousand Clowns," Omaha Community Playhouse

Jennifer McGill, "Steel Magnolias," Omaha Community Playhouse


Theatre Arts

Original Script

Monica Bauer, "My Occasion of Sin," Shelterbelt Theatre

Brian Guehring, "The Misfits," Rose Theater

Kirstin Kluver, Kathleen Lawler and Jennifer Poole, "Bitch," The Witching Hour

Aaron Sawyer, "Red Hamlet," Red Theater Omaha

Ellen Struve, "Nobody Gets Paid," Shelterbelt Theatre

 

Scenic Design

Robbie Jones, "Eurydice," University of Nebraska at Omaha

Scott Kurz, "Distant Music," Brigit St. Brigit Theatre

Martin Scott Marchitto, "Three Tall Women," Blue Barn Theatre

Jim Othuse, "Guys and Dolls," Omaha Community Playhouse

Steven L. Williams, "Twelfth Night," University of Nebraska at Omaha


Lighting Design

Matt DeNoncour, "Floyd Collins," Creighton University

Jane Spencer, "Becky’s New Car," Omaha Community Playhouse

Bill Van Deest, "Jacob Marley’s Christmas Carol," Blue Barn Theatre

Steven L. Williams, "Dark Play, or Stories for Boys," University of Nebraska at Omaha

Carol Wisner, "Three Tall Women," Blue Barn Theatre

 

Costume Design

Debbie Overturff, "A Midsummer Night’s Dream," Ballet Nebraska

Lindsay Pape, "Into the Woods," Creighton University

Lindsay Pape, "A Midsummer Night’s Dream," Nebraska Shakespeare Festival

Georgiann Regan, "Guys and Dolls," Omaha Community Playhouse

Lynne Ridge, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee," Omaha Community Playhouse


Sound Design

Lucas Clopton, "Talk Radio," Blue Barn Theatre

Eric Griffith, "Distant Music," Brigit St. Brigit Theatre

Amanda Miller, "The Year of Magical Thinking," Circle Theatre

Allie Stoysich and Steven L. Williams, "Eurydice," University of Nebraska at Omaha

Molly Welsh, "Shopping and F*cking," Lilyhorn/Martin Productions

 

Youth

 Performance for a Youth Audience

"Fantastic Mr. Fox," Rose Theater

"The Misfits," Rose Theater

"Once Upon a Mattress," Chanticleer Community Theater

"Pride Players: Project 13," Rose Teens’n’Theater

"The Sound of Music," Rose Theater

 

Performance by a Young Actress or Actor

Noah Diaz, "Nobody Gets Paid," Shelterbelt Theatre

Max Hauze, "The Sound of Music," Rose Theater

Brock McCullough, "Mame," Bellevue Little Theatre

Bailey Newman, "My Occasion of Sin," Shelterbelt Theatre

Ashton Taylor, "The Philadelphia Story," Bellevue Little Theatre


Dance

Dance Production

"45 Degrees Celsius," Omaha Modern Dance Collective

"A Midsummer Night’s Dream," Ballet Nebraska

"A Midsummer Night’s Dream," Heartland Youth Ballet

"Momentum," Ballet Nebraska

"Spring Showcase," The Moving Company

 

 Featured Dancer

Matthew Carter, "A Midsummer Night’s Dream," Ballet Nebraska

Matthew Carter, "Momentum," Ballet Nebraska

Kyan Doubet, "Spring Showcase," The Moving Company

Erika Overturff, "Momentum," Ballet Nebraska

Sasha York, "Momentum," Ballet Nebraska


Slam Poet

Andrew Ek

Katie F-S

Matt Mason

Gage Wallace

Ben Wenzl


 Music

 

Best New Artist

 Gus and Call 

 Icky Blossoms

 We Be Lions

 The Big Deep

 Snake Island        

 The Seen

 

Best Artist

Galvanized Tron

Emphatic

Tim Kahsher 

Bright Eyes

Matt Cox 


Best Cover Band

Secret Weapon 

Hi-Fi Hangover 

Yesterday & Today 

Lemon Fresh Day 

Jerry Pranksters

 

Best Ethnic

Omaha Guitar Trio

The Bishops 

Vibenhai

Donneybrook 

Mariachi Luna y sol 


Best Progressive/Experimental/Funk

Funk Trek 

In Dreama 

Blue Martian Tribe 

Machete Archive 

The Midland Band 

Satchel Grande 

 

Best Jazz

Steve Raybine  

Robot Baklva 

Matt Amandus 

Jazzocracy 

Jorge Nilla and The Jazz Ninjas 

 

Best Blues

Kris Lager Band 

Brad Cordle Band 

Lil’ Slim Blues Band 

112 North Duck

Mojo and The Mofos

 

Best Hip Hop

Galvanized Tron

Jimmy Hooligan

Conchance 

Pflames

Scru Face Jean

Purveyors of the Conscious Sound

 

Best Soul/R&B and Gospel

JaSoulo

Lucas Kellison and the Assembled Soul 

The 9’s 

Second Chance 

Voices of Victory

 

 Best Country/Americana

Kanesville Boys 

Matt Cox Band

Platte River Rain

Jaymie Jones 

Filter Kings

 

Best DJ/EDM

Somasphere 

Brent Crampton 

Gunk DJ’s (Kobrakyle and $pencelove)

Icky Blossoms 

BASSthoven

 

Best Indie

Lonely Estates 

Noah’s Ark Was A Spaceship 

Conduits 

So-So Sailors 

Dim Light 

Blue Bird 

 

Best Hard Rock

Against The Artificial 

Broken Crown  

The End In Red 

The Wreckage 

Aurasing 

 

Best Rock

Rock Paper Dynamite

Voodoo Method

Vago

Mitch Gettman

Kris Lager Band 

 

Best Adult/Alternative…Songwriter

Tara Vaughan

Mitch Gettman 

Manny Coon

All Young Girls Are Machine guns

South Of Lincoln

Eli Mardock 

 

 Best Album

Bright Eyes-The Peoples Key 

Tim Kasher-The Game of Monogamy  

Matt Cox-Tracks in Sound

Galvanized Tron-self titled 

Emphatic-Damage 

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

« OEAA TEAMS UP WITH BENSON FIRST FRIDAY | Main