OEA Awards Sponsored By

 

Facebook

Tuesday
Nov202012

7th Annual OEAA Nominees

 

Music

 

Best Hard Rock

The End In Red

Cannonista

The Wreckage

Screaming For Silence

Save The Hero

Bloodcow

 

Best Rock

The Seen

The Minnahoonies

Voodoo Method

Rock Paper Dynamite

Moses Prey

Snake Island!

 

Best Songwriter/Folk

All Young Girls Are Machine Guns

Tara Vaughan Band

Mitch Gettman

Edge of Arbor

Great American Desert

Daniel Christian

 

Best Album

The End In Red

Cannonista

The Mynabirds

Rock Paper Dynamite

Icky Blossoms

Conduits

 

Best Blues

Kris Lager Band

Hector Anchondo

Levi William Band

The Lil Slim Blues Band

Honeyboy Turner Band

Brad Cordle Band

 

Best Soul/R&B

Dominique Morgan

JaSoulo

Jus. B

The 9’s

Enjoli

Taggiz

 

Best Country/Americana

The Electroliners

Brad Hoshaw & The Seven Deadlies

Belles & Whistles

The Whipkey Three

Traveling Mercies

Matt Cox

 

Best DJ/EDM

E Babbs

Surreal The Mc

Wrekafekt

$penclove

BASStoven

inflect

 

Best Indie

The Mynabirds

Conduits

Icky Blossoms

Universe Contest

Lonely Estates

Cursive

 

Best New Artist

Good Show Great Show

Field Club

Universe Contest

DJEM

ShiShi Sakari

AZP

 

Best Artist

Snake Island!

Rock Paper Dynamite

The Mynabirds

Icky Blossoms

The End In Red

Dominique Morgan

 

Best Cover Band

Secret Weapon

Hi-Fi Hangover

3D In Your Face

The Confidentials

Charm School Dropouts

Lemon Fresh Day

 

Best Ethnic

Cornerstone Dub

The Bishops

Rhythm Collective

Rosendo Robles

Ellis Island

Mariachi Luna y Sol

 

Best Progressive/Experimental/Funk

Funk Trek

Satchel Grande

The Midland Band

Touch People

Blue Martian Tribe

InDreama

 

Best Jazz

Steve Raybine

Towne/Murray

Matt Amandus

Luigi Inc.

Todd Campbell

Omaha Guitar Trio

 

Best Hip-Hop

Jamazz

Jimmy Hooligan

Galvanized Tron

ShiShi Sakari

Purveyors of the Conscious Sound

Scru Face Jean

 

 

Visual Arts

 

Best Visual Artist
Bart Vargas
Mike Tegland
Kim Reid Kuhn
Christina Narwicz
James Freeman
Mary Day

Best Emerging Artist
Gerard Pefung
Mike Tegland
Christina Vogel
Heidi Bartlett
Josh Powell


Best 2-D Artist
Kim Reid Kuhn
James Freeman
Mike Tegland
Troy Muller
Eliska Greenspoon


Best 3-D Artist
Tom Swanson
Mary Day
Susan Knight
Ying Zhu
Justin Beller
Paul Konchagulian


Best New Media Artist
aetherplough
Calab Coppock
Drift Station
Michael Burton
Joe Pankowski

 

Best Group Show

Golden Guts, Kim Reid Kuhn Josh Powell - BEMISunderground

Breathing Room, Coppock Kalk Eck Rasp Oglesby - Peerless Gallery

Crush , Amy Morin Quinn Rob Quinn Nolan Treadway - RNG Gallery

New Works: Stephen Azevedo Christina Vogel - RNG Gallery

 

Best Solo Show Visual Artist

Kim Reid Kuhn, Sophisticated Beasts 

Mike Tegland, Selected Works 2007 - 2011

Josh Powell, Borders and Fences

Troy Muller, Pieceable Kingdom

Mary Day, Sculpture

Susan Knight, Glimpses

 

Performing Arts

 

BEST DIRECTOR - PLAY
Carl Beck Lend Me a Tenor Omaha Community Playhouse
Vincent Carlson-Brown
The Comedy of Errors Nebraska Shakespeare Festival
Cathy Kurz
Tartuffe Brigit Saint Brigit Theatre Company
Amy Lane August:
Osage County Omaha Community Playhouse
M. Michele Phillips
The Paris Letter SNAP! Productions
Susan Clement-
Toberer Bug Blue Barn Theatre

 

BEST DIRECTOR - MUSICAL
Susan Baer Collins
Altar Boyz Omaha Community Playhouse
Susan Baer Collins
Hairspray Omaha Community Playhouse
D. Scott Glasser
Assassins University of Nebraska-Omaha
Jennifer Holcombe
Seussical The Rose
Daena Schweiger
Avenue Q SNAP! Productions
Susan Clement-Toberer
Spring Awakening Blue Barn Theatre

 

BEST ACTOR - PLAY
Dennis Collins
On Golden Pond Omaha Community Playhouse
Thomas Becker Krapp's
Last Tape Brigit Saint Brigit Theatre Company
Anthony Clark-Kazmarek
Lend Me a Tenor Omaha Community Playhouse
Randy Vest
The Paris Letter SNAP! Productions
Brian Zealand
Bug Blue Barn Theatre

 

BEST ACTOR-MUSICAL
Seth Fox
Chicago Omaha Community Playhouse
Seth Fox
The Fanstasticks Omaha Community Playhouse
Jim McKain
Hairspray Omaha Community Playhouse
Sam Swerczek
Spring Awakening Blue Barn Theatre
Matthew Uehling
Avenue Q SNAP! Productions

BEST ACTRESS - PLAY
Denise Chapman Flyin' West Omaha Community Playhouse
Susan Baer Collins
August: Osage County Omaha Community Playhouse
Kim Gambino
Bug Blue Barn Theatre
Laura Leininger
Tartuffe Brigit Saint Brigit Theatre Company
Moira Mangiameli
August: Osage County Omaha Community Playhouse

BEST ACTRESS - MUSICAL
Kate Johnson
Spring Awakening Blue Barn Theatre
Kirstin Kluver
Chicago Omaha Community Playhouse
Ariel Talacko
Urinetown: The Musical Creighton University
Jennifer Tritz
The Fantasticks Omaha Community Playhouse
Melanie Walters
Chicago Omaha Community Playhouse

BEST NEW, ORIGINAL, LOCAL SCRIPT
Crash! Boom! Pow! Ben Beck and Molly Welsh Shelterbelt Theatre
Gone the Rainbow, Return the Dove Michael McCandless Creighton University
Intelligentsia Aaron Zavitz Shelterbelt Theatre
Now You Are Dead Bill Grennan, Greg Jaxies,Shannon Jaxies, Andrew Yolland Blue Barn's Witching Hour
[Space]; or, The Gods are Dangerous Ensemble authorship ætherplough

BEST DRAMA
A Streetcar Named Desire Omaha Community Playhouse
August: Osage County Omaha Community Playhouse
Bug Blue Barn Theatre
Flyin' West Omaha Community Playhouse
The Paris Letters SNAP! Productions

BEST COMEDY
In the Next Room (or, the Vibrator Play) Blue Barn Theatre
Lend Me a Tenor Omaha Community Playhouse
On Golden Pond Omaha Community Playhouse
The Seafarer Brigit Saint Brigit Theatre Company
Tartuffe Brigit Saint Brigit Theatre Company

BEST MUSICAL
Avenue Q SNAP! Productions
Hairspray Omaha Community Playhouse
The Fantasticks Omaha Community Playhouse
Urinetown: The Musical Creighton University
Spring Awakening Blue Barn Theatre

BEST SLAM POET
Gage Wallace
Katie F-S
Matt Mason
Frank O'Neal
Ben Wenzl

BEST SUPPORTING ACTOR - PLAY
Thomas Becker The Seafarer Brigit Saint Brigit
Dennis Collins
Lend Me a Tenor Omaha Community Playhouse
Noah Diaz
Lend Me a Tenor Omaha Community Playhouse
Jim McKain
August: Osage County Omaha Community Playhouse
Randy Vest
August: Osage County Omaha Community Playhouse

BEST SUPPORTING ACTOR - MUSICAL
David Ebke
Spring Awakening Blue Barn Theatre
Steve Hartman
Assassins University of Nebraska-Omaha
Luther Simon
Hairspray Omaha Community Playhouse
Jerry Van Horn
Hairspray Omaha Community Playhouse
Homero Vela
Avenue Q SNAP! Productions

BEST SUPPORTING ACTRESS - PLAY
Leanne Hill Carlson
A Streetcar Named Desire Omaha Community Playhouse
Teri Fender
In the Next Room (or, the Vibrator Play) Blue Barn Theatre
Kim Jubenville
August: Osage County Omaha Community Playhouse
Mary Kelly
In the Next Room (or, the Vibrator Play) Blue Barn Theatre
Laura Leininger
Lend Me a Tenor Omaha Community Playhouse

BEST SUPPORTING ACTRESS - MUSICAL
Bailey Carlson
Hairspray Omaha Community Playhouse
Mary Carrick
Seussical The Rose
Analisa Swerczek
Spring Awakening Blue Barn Theatre
Kathy Tyree
Beehive Performing Artitists Repertory Theatre
Kathy Tyree
Hairspray Omaha Community Playhouse


ACHIEVEMENT IN SCENIC DESIGN
Robbie Jones Assassins University of Nebraska-Omaha
Martin Scott Marchitto
Bug Blue Barn Theatre
Martin Scott Marchitto
In the Next Room (or, the Vibrator Play) Blue Barn Theatre
Jim Othuse
Hairspray Omaha Community Playhouse
Steven L. Williams
A Streetcar Named Desire Omaha Community Playhouse


ACHIEVEMENT IN LIGHTING DESIGN
Jim Othuse
August: Osage County Omaha Community Playhouse
Bill Van Deest
In the Next Room (or, the Vibrator Play) Blue Barn Theatre
Carol Wisner
Bug Blue Barn Theatre
Carol Wisner
Spring Awakening Blue Barn Theatre
Steven L. Williams
A Streetcar Named Desire Omaha Community Playhouse

ACHIEVEMENT IN SOUND DESIGN
Todd Brooks Next Fall SNAP! Productions
John Gibilisco
Lend Me a Tenor Omaha Community Playhouse
John Gibilisco
A Streetcar Named Desire Omaha Community Playhouse
Martin Magnuson
Bug Blue Barn Theatre
Molly Welsh
The Comedy of Errors Nebraska Shakespeare Festival

ACHIEVEMENT IN COSTUME DESIGN
Deborah Overturff Momentum Ballet Nebraska
Sherri Geerdes
Seussical The Rose
Jennifer Pool
In the Next Room (or, the Vibrator Play) Blue Barn Theatre
Jennifer Pool
Spring Awakening Blue Barn Theatre
Georgiann Regan
The Fantasticks Omaha Community Playhouse

ACHIEVEMENT IN CHOREOGRAPHY
Roxanne Nielsen
Spring Awakening Blue Barn Theatre
Erika Overturff
Momentum Ballet Nebraska
Sue Gillespie Booton 
Beehive Performing Artitists Repertory Theatre
Melanie Walters
Altar Boyz Omaha Community Playhouse
Kathy Wheeldon
Hairspray Omaha Community Playhouse

BEST DANCE PRODUCTION
45° Celsius Omaha Modern Dance Collective
Momentum Ballet Nebraska
The Nutcracker Creighton University
[Space]; or, The Gods are Dangerous ætherplough
Spring Showcase The Moving Company


BEST FEATURED DANCER
Erin Alarcón Momentum Ballet Nebraska
Natasha Grimm Momentum Ballet Nebraska
Alyssa Harrington Spring Showcase The Moving Company
Bret Samson Momentum Ballet Nebraska
Sasha York Momentum Ballet Nebraska


BEST MUSICAL DIRECTION
John Bennett The Fantasticks Omaha Community Playhouse
Jim Boggess Altar Boyz Omaha Community Playhouse
Jim Boggess Hairspray Omaha Community Playhouse
Mitch Fuller Avenue Q SNAP! Productions
Mitch Fuller Spring Awakening Blue Barn Theatre

PERFORMANCE BY A YOUNG ACTOR
Tyler Butler
Happy Days Chanticleer Community Theater
Max Hauze
On Golden Pond Omaha Community Playhouse
Shelby Larson
Girl's Room Bellevue Little Theatre
Kevin Mikuls
Seussical The Rose
Zachary Prawl
Over the Tavern Bellevue Little Theatre

PERFORMANCE FOR A YOUNG AUDIENCE
A Christmas Carol Omaha Community Playhouse
James and the Giant Peach The Rose
The Nutcracker Creighton University
The Nutcracker Ballet Nebraska
Seussical: The Musical The Rose

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Friday
Jul272012

Link for Ballot

Cast your vote here:

https://www.surveymonkey.com/s/OEAA2011-2012

Friday
Mar162012

Now Accepting Submissions for 2012 Summer Showcase

We’re currently accepting submissions for the 2012 OEAA Summer Showcase June 8-9, 2012. All genres are welcome. Both emerging and established bands may submit as long as they’re from the Omaha, Lincoln and/or Council Bluffs area. Deadline for submissions is March 28, 2012.

Please send your online digital samples and/or audio attachments to marq_manner@yahoo.com. Good luck!

Tuesday
Feb142012

And the award goes to...

Congratulations to this year's Omaha Entertainment and Arts Awards recipients...

VISUAL ARTS

Best 2D Artist - Vera Mercer

Best 3D Artist - Jun Kaneko

Best Emerging Visual Artist -Ying Zhu

Best Group Visual - "Extraordinary Rendition" - bemisUNDERGROUND

Best New Media Artist - Ying Zhu

Best Solo Show - Vera Mercer - "Still Lifes" - Bemis Center for Contemporary Arts

Best Visual Artist - Vera Mercer

PERFORMING ARTS

Best Actor: Comedy/Drama - Scott Kurz “Distant Music” - Brigit Saint Brigit

Best Actor: Musical - Steve Krambeck - “Dirty Rotten Scoundrals” - Bellevue Little Theatre

Best Actress: Comedy/Drama - Ruth Rath - "Three Tall Women” - Blue Barn Theatre

Best Actress: Musical - Kirstin Kluver “Guys and Dolls” Omaha Community Playhouse

Best Choreography - Roxanne Nielsen - “Guys and Dolls” - Omaha Community Playhouse

Best Comedic Play - “Distant Music” - Brigit Saint Brigit Theatre - 

Best Director: Comedy/Drama - Kevin Lawler - “Jacob Marley’s Christmas Carol” - Blue Barn Theatre

Best Dramatic Play - “Three Tall Women” - Blue Barn Theatre

Best Featured Dancer - Erika Overturff - “Momentum” - Ballet Nebraska

Best Local Dance Production   “Momentum” - Ballet Nebraska

Best Local Slam Poet - Matt Mason

Best Musical - “The 25th Annual Putnam County Spelling Bee” - Omaha Community Playhouse

Best Musical Direction - Mark Kurtz - ”Smokey Joe’s Café” - Children’s Respite Care Center

Best Supporting Actor: Comedy/Drama - Scott Working - “Jacob Marley’s Christmas Carol” - Blue Barn Theatre

Best Supporting Actor: Musical - Dan Chevalier - “The 25th Annual Putnam County Spelling Bee” - Omaha Community Playhouse

Best Supporting Actress: Comedy/Drama - Laura Leininger - “Distant Music” - Brigit Saint Brigit Theatre

Best Supporting Actress: Musical - Jennifer Tritz - “The 25th Annual Putnam County Spelling Bee” - Omaha Community Playhouse

Costume Design - Georgiann Regan - “Guys and Dolls” - Omaha Community Playhouse

Lighting Design - Steven L. Williams - “Dark Play, or Stories for Boys” - University of   Nebraska – Omaha

Original Script - Monica Bauer - “My Occasion of Sin” - Shelterbelt Theatre

Performance by Young Actors - Bailey Newman - “My Occasion of Sin” - Shelterbelt Theatre

Performance for A Young Audience - “Pride Players: Project 13” - Rose Teens ‘n’ Theatre

Scenic Design - Scott Kurz - “Distant Music” - Brigit Saint Brigit Theatre

Sound Design - Amanda Miller - “The Year of Magical Thinking” - Circle Theatre

LIVE MUSIC

Album of the Year - Bright Eyes- The Peoples Key

Alternative/Indie - Conduits

Artist of the Year - Galvanized Tron

Best Progressive/Experiment/Funk - Satchel Grande

Best Soul/ R&B/ Gospel - Lucas Kellison and the Assembled Soul

Blues - Kris Lager Band

Country/Americana - Matt Cox Band

Cover Band - Yesterday and Today

DJ/ Electronic - Icky Blossoms

Ethnic/World - The Bishops

Hard Rock - Broken Crown

Hip Hop/Rap - Galvanized Tron

Jazz - Jazzocracy

New Artist - Snake Island!

Rock - Rock Paper Dynamite

Singer-Songwriter/Adult Alternative - All Young Girls Are Machine Guns

Tuesday
Jan242012

2012 OEAA Award Show TICKETS

The awards show will be held at the Hilton Omaha, Sunday February 12th at 7pm. Buy your tickets here:

http://oeaa2012.eventbrite.com/

 

 

 

Page 1 ... 3 4 5 6 7 ... 9 Next 5 Entries ยป