OEA Awards Sponsored By

 

Facebook

Friday
May012015

Summer Showcase Schedule - June 5-6

The annual summer showcase will be held June 5th and 6th at six venues in Benson.

Admission is $10 per night or $15 for the whole weekend.

This is your chance to see MANY bands hoping for your nomination when the online ballot begins that weekend!

Schedule is subject to change.

 

 

 

Friday, June 5

   

The Waiting Room - all ages

  • 8:00-8:40 Unscene Patrol
  • 8:55-9:35 Pleiades and the Bear
  • 9:50-10:30 Belles & Whistles
  • 10:45-11:25 All Young Girls Are Machine Guns  
  • 11:40-12:20 Rothsteen
  • 12:35-1:05 Oketo

  

The Sydney

  • 8:00-8:40 24 Hour Cardlock
  • 8:55-9:35  Bazile Mills
  • 9:50-10:30 Michael Campbell
  • 10:45-11:25 Loveland
  • 11:40-12:20  GetchaSum
  • 12:35-1:05  Like Noise But Louder

Barley Street Tavern

  • 8:00-8:40 Polka Police
  • 8:55-9:35  Mola-B  
  • 9:50-10:30 Aly Peeler
  • 10:45-11:25 Hand Painted Police Car
  • 11:40-12:20 Shivering Flowers
  • 12:35-1:05 The Ronnys

Burke’s Pub  

  • 8:00-8:40 Jazz Brown and the Afterthought
  • 8:55-9:35  Naked Sunday
  • 9:50-10:30 Township & Range
  • 10:45-11:25 Sebastian Ghostbachz
  • 11:40-12:20 Pancho & The Contraband
  • 12:35-1:05 Prairie Gators Band


PS Collective - all ages 

  • 8:00-8:40 Thumper & Generation One
  • 8:55-9:35 Emily Ward
  • 9:50-10:30 Virginia Tanous 
  • 10:45-11:25 Escape From Alcajazz
  • 11:40-12:20 Jump The Tiger


Reverb

  • 8:00-8:40 Jessica Errett
  • 8:55-9:35 Kait Berreckman
  • 9:50-10:30 Jus.B
  • 10:45-11:25  Citizens Band
  • 11:40-12:20  Marcey Yates
  • 12:35-1:05 Latin Threat



Saturday, June 6


The Waiting Room - all ages
 

  • 8:00-8:40 Fallible
  • 8:55-9:35 Coincide
  • 9:50-10:30  A Wasted Effort
  • 10:45-11:25 The Bishops
  • 11:40-12:20  Low Long Signal  
  • 12:35-1:05 Carson City Heat 

The Sydney

  • 8:00-8:40 Grumble
  • 8:55-9:35  Exit Sanity
  • 9:50-10:30  P-tro
  • 10:45-11:25 Stereo Rocket
  • 11:40-12:20 Black Velvet 
  • 12:35-1:05 The Clincher


Barley Street Tavern

  • 8:00-8:40 Calling Cody  
  • 8:55-9:35  Battling Giants  
  • 9:50-10:30 Virgin Mary Pistol Grip
  • 10:45-11:25  Phoenix Rising
  • 11:40-12:20 Uh Oh
  • 12:35-1:05  Two Shakes

Burke’s Pub

  • 8:00-8:40 Steve Byam
  • 8:55-9:35  The Impulsive 
  • 9:50-10:30 The Willards Band
  • 10:45-11:25 CJ Mills 
  • 11:40-12:20  Swampboy Blues Band
  • 12:35-1:05 ShooK on3

PS Collective - all ages

  • 8:00-8:40 R0Y0
  • 8:55-9:35 Clark & Company
  • 9:50-10:30  Jocelyn
  • 10:45-11:25 Orion Walsh
  • 11:40-12:20 Baker Explosion


Reverb

  • 8:00-8:40 The Midways
  • 8:55-9:35  Mitch Gettman
  • 9:50-10:30 Dominique Morgan 
  •  10:45-11:25  The Sub-Vectors
  • 11:40-12:20 The Electroliners
  • 12:35-1:05 Lucas Kellison

 
Schedule subject to change.

Thursday
Apr302015

Omaha Gives! May 20th at Barley Street Tavern

As part of the Omaha Community Foundation’s Omaha Gives event encouraging 24 hours of digital giving to local non-profits, we’re asking you to make a contribution to our organization to help put Omaha's music scene on the map and recognize local talent at the annual award show.

To give this day the attention it deserves, we're celebrating with the comedians in Benson! Join us at Barley Street Tavern for their comedy open mic hosted by past Best Comedian nominee, Dusty Stehl. Event starts at 10pm and there is no cover. 

Donations as little as $10 are accepted online from midnight to midnight on May 20th.
www.omahagives24.org

More info at: https://www.facebook.com/events/351181348405927/


Thursday
Apr022015

Summer Showcase Submissions Now Open!

Hey bands!  Want to play the summer showcase in Benson June 5 & 6?

Send us an email with a link to your tunes and we'll review all submissions at an April meeting with a goal of having a schedule by the end of the month!

oeashowcase@gmail.com

This is an opportunity for your fans and the voting academy to check out over 80 bands in one weekend so the public nominates you and the academy of voters can see who you are! It is not mandatory to play the showcase to be nominated or to win. Public nominations will open this summer...link soon.

Wednesday
Mar182015

Join the OEAA Board!

We are seeking a few board members for 2015!

Please email your interest and any details on what you can bring to the OEAAs to oea.awards@gmail.com by April 5; we will review applicants at our next board meeting on April 8 and welcome new board members the following week.

We're particularly looking for help in fundraising and event management.

Looking forward to another great year!

Monday
Feb162015

9th Annual Omaha Entertainment and Arts Award Winners

2014/2015 9th Annual Omaha Entertainment and Arts Award Winners

 

PERFORMING ARTS

Best Musical: Young Frankenstein – Omaha Community Playhouse

Best Drama: We Are Proud to Present… - SNAP! Productions 

Best Comedy: The Battle of Battles – Shelterbelt Theatre

Best Premier of a New, Original, Local Script: Voices From the Closet, Daena Schweiger - SNAP! Productions 

Best Director (Play): Noah Diaz & M. Michael Phillips, We Are Proud to Present… - SNAP! Productions 

Best Director (Musical): Susie Baer Collins & Carl Beck, Les Miserables – Omaha Community Playhouse

Best Actor (Play): Noah Diaz, Tribes - SNAP! Productions 

Best Actor (Musical): Joe Dignoti, Les Miserables – Omaha Community Playhouse

Best Actress (Play): Sally Neuman Scamfer, Come Back Little Sheeba - SNAP! Productions 

Best Actress (Musical): Kathy Tyree, Ella – Omaha Community Playhouse

Best Supporting Actor (Play): Doug Hayko, Voices from the Closet - SNAP! Productions 

Best Supporting Actor (Musical): Spencer Williams, Young Frankenstein – Omaha Community Playhouse

Best Supporting Actress (Play): Nichole Nelson, Voices from the Closet - SNAP! Productions 

Best Supporting Actress (Musical): Judy Radcliff, Young Frankenstein – Omaha Community Playhouse

Best Slam Poet: Zedeka Poindexter

Best Dance Production: The Nutcracker, Ballet Nebraska

Best Youth Performer: Grace Titus, Les Miserables – Omaha Community Playhouse

Best Comedian: Heather Jones

Best Comedy Ensemble: The Weisenheimers

 

VISUAL ARTS

Best Visual Artist: Watie White

Best Emerging Visual Artist: Jar Schepers

Best New Media Artist: Watie White

Best 2-D Artist: Lynn Piper

Best 3-D Artist: Jar Schepers

Best Group Show: All the Rage – RNG Gallery

Best Solo Show: Littleton Alston, Hannibal – Lied Art Gallery

Best 2-Person Show: Steve Tomayo & Paul High Horse, We're Still Standing Here - Kaneko

Best Public Art: Watie White, All That Ever Was, Always Is – Emmet Street, Omaha

 

MUSIC

Best Rock: John Klemmensen and the Party

Best Hard Rock: Narcotic Self

Best Alternative/Indie: Digital Leather

Best Singer-Songwriter: Mitch Gettman

Best DJ: Kethro

Best Americana/Folk: Matt Cox Band

Best Country: Belles & Whistles

Best R&B/Soul: Josh Hoyer & The Shadowboxers

Best Hip Hop/Rap: M34N STR33T

Best Blues: Hector Anchondo Band

Best Jazz: Luke Polipnick Trio

Best Progressive Rock/Experimental/EDM: Plack Blague

Best Ethnic: Esencia Latina Band

Best Cover Band: Secret Weapon

Album of the Year: Josh Hoyer and The Shadowboxers, “Josh Hoyer and The Shadowboxers”

Artist of the Year: M34N STR33T

Best New Artist: Kait Berreckman

 

 

Technical Awards

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN

Kyle L. Toth – The Grocer’s Goblin & The Little Mermaid, Rose Theater

OUTSTANDING PROP DESIGN

Joey Lafrentz – Death by Design, UNO Theatre

OUTSTANDING SCENIC DESIGN

Robbie Jones – Death by Design, UNO Theatre

OUTSTANDING COSTUME DESIGN

Lydia Dawson – Young Frankenstein, Omaha Community Playhouse

OUTSTANDING SOUND DESIGN

Tim Burkhart – Ella, Omaha Community Playhouse

OUTSTANDING CHOREOGRAPHER

Sue Gillespie Booton – Tarzan, Rose Theater

OUTSTANDING FEATURED DANCER

Scott Gaines – Narnia, Rose Theater

OUTSTANDING MUSIC DIRECTION

Jim Boggess – Ella, Omaha Community Playhouse

BEST RECORDING STUDIO

ARC Studios

BEST LIVE MUSIC SOUND ENGINEER

Dan Brennan – Slowdown